FEBRUARI
MARS
- 1/3 - Avatar + The Mahones + Dylan Walshe, Kulturbolaget, Malmö.
- 1/3 - Cartographs + Morild + Regarding Ambiguity, Beta, Köpenhamn.
- 2/3 - Alfahanne + Tyranex, Plan B, Malmö.
- 8/3 - Spidergawd, Beta, Köpenhamn.
- 8/3 - The Dogs, Plan B, Malmö.
- 13/3 - Soen + Ghost Iris + Wheel, Spillestedet Stengade, Köpenhamn.
- 16/3 - Blood Youth + Parting Gift, Beta, Köpenhamn.
- 23/3 - Skraeckoedlan, Beta, Köpenhamn.
APRIL
- 3/4 - Author & Punisher + Lingua Ignota, Plan B, Malmö.
- 5/4 - Bersærk, Pumpehuset, Köpenhamn.
- 5/4 - Slægt + Demon Head, Loppen, Köpenhamn.
- 6/4 - Asta Kask + Lastkaj 14, Kulturbolaget, Malmö.
- 10/4 - Saint Vitus, Pumpehuset, Köpenhamn.
- 13/4 - Graveyard, Kulturbolaget, Malmö.
- 19/4 - Septicflesh + Krisiun, Pumpehuset, Köpenhamn.
- 24/4 - Nervosa + Rezet, Spillestedet Stengade, Köpenhamn.
- 27/4 - Arre! Arre!, Plan B, Malmö.
MAJ
- 2/5 - Hällas, Plan B, Malmö.
- 9/5 - Cryptopsy + Demonical, Spillestedet Stengade, Köpenhamn.
- 10-11/5 - A Colossal Weekend (Built To Spill + Celeste mfl), Vega, Köpenhamn.
- 10-11/5 - Nordic Noise Festival (Candlemass + Night Flight Orchestra mfl), Amager Bio, Köpenhamn.
- 25/5 - Malmö Rock Festival (LOK + Evergrey mfl), Folkets Park, Malmö.
- 30/5 - Monolord + Disrule, Spillestedet Stengade, Köpenhamn.
JUNI
- 9/6 - Uncle Acid & The Deadbeats, Kulturbolaget, Malmö.
- 18/6 - TesseracT + Jinjer, Kulturbolaget, Malmö.
- 25/6 - Dropkick Murphys + Millencolin, Folkets Park, Malmö.
JULI
AUGUSTI
SEPTEMBER
OKTOBER
NOVEMBER
- 1/11 - Pyramido + Haystack, Babel, Malmö.
- 1/11 - Aborted + Entombed AD + Baest, Vega, Köpenhamn.
- 2/11 - Killswitch Engage + Revocation + Tenside, Amager Bio, Köpenhamn.
- 5/11 - Dopelord + Zaum, Plan B, Malmö.
- 6/11 - Kadavar + Hällas, Pumpehuset, Köpenhamn.
- 7-10/11 - Sorte firkant; Inter Arma + ORM + Olden Yolk etc, Spillestedet Stengade, Köpenhamn.
- 9/11 - The Sign fest; Skraeckoedlan + Vokonis + Märvel + Hypnos etc, Plan B, Malmö.
- 17/11 - Max + Iggor Cavallera, Kulturbolaget, Malmö
- 21/11 - Amenra + E-L-R + Ylva, Spillestedet Stengade, Köpenhamn.
- 22/11 - FEVER 333, Pumpehuset, Köpenhamn.
- 23/11 - Yuri Gagarin + Måneskjold + Rymdstyrelsen, Loppen, Christiania.
- 24/11 - Mayhem + Gaahls Wyrd + Gost, Pumpehuset, Köpenhamn.
- 25/11 - Devin Townsend, Amager Bio, Köpenhamn.
- 25/11 - Leprous + The Ocean + Port Noir, Vega, Köpenhamn.
- 29/11 - Hank Von Hell + TBA + Liar Thief Bandit, Kulturbolaget, Malmö.
- 30/11 - Hobofest; M:40 + Bastard Grave + Grace.Will.Fall + Disavow + Iron Pike, Plan B, Malmö.
DECEMBER
- 1/12 - Boris + Årabrot, Vega, Köpenhamn.
- 1/12 - Emplyed To Serve + Eyes, Beta, Köpenhamn.
- 7/12 - Mono + Jo Quail, Vega, Köpenhamn.
- 10/12 - Knocked Loose + Malevolence + Justice For The Damned + Renounce, Vega, Köpenhamn.
- 12/12 - Refused, Mejeriet, Lund.
- 13/12 - Hurula, Plan B, Malmö.
- 14/12 - Millencolin, Kulturbolaget, Malmö.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar